15 czerwca 2017, Wojciech Kulik

Zespół gigantów do walki z piratami

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet, Tematyka: Film piractwo Lifestyle i biznes

Duże wytwórnie filmowe i serwisy streamingowe utworzyły Alliance for Creativity and Entertainment – największą dotąd grupę antypiracką.

Netflix, HBO, Sony, Warner Bros., Amazon, Canal+, BBC, Disney i 20th Century Fox to tylko kilku graczy, którzy współtworzą Alliance for Creativity and Entertainment – największą do tej pory grupę, której celem jest walka z piractwem.

ACE szacuje, że tylko w zeszłym roku doszło do 5,4 miliarda nielegalnych pobrań filmów i seriali telewizyjnych i stawia sprawę jasno: piractwo jest coraz większym problemem, z którym trzeba w końcu zawalczyć.

Do 5,4 miliarda pobrań doliczyć trzeba jeszcze 21,4 miliarda odwiedzin stron, które oferują nielegalny dostęp do treści bez konieczności pobierania ich na dysk. Filmy i seriale trafiają na takie platformy w ciągu kilku dni, a czasem i godzin po ich premierach.

Nie wiemy jak dokładnie grupa chce walczyć z piractwem, ale jeśli należy do niej 30 potężnych graczy, to można spodziewać się poważnych rozwiązań. Pozytywnym sygnałem jest tez to, że ich priorytetem jest nie tyle zniechęcanie ludzi do piractwa, co zachęcane ich do korzystania z legalnych źródeł.

Brzmi to jak zwiększenie atrakcyjności tych ostatnich. Znalazłoby się pewnie kilka sposobów na to, jak tego dokonać – choćby skrócenie czasu od premiery w kinie do premiery w sieci, obniżenie wysokości abonamentów na usługi VOD czy cen filmów (zarówno w kinie, jak i na płycie) w ogóle.

Walka z piractwem wydaje się zaś konieczna. Jest to ogromny problem, który (pomijając już aspekty etyczne) przynajmniej częściowo odbiera wytwórniom szansę na zwiększenie przychodów. Piraci tymczasem stali się coraz bardziej bezczelni, czego dowodem są chociażby ostatnie żądania pieniędzy w zamian za niepublikowanie wykradzionych treści.

Źródło: FlatpanelsHD

Komentarze

 • KENJI512, #

  Jeśli dojdzie do stworzenia "oprogramowania idealnego" do walki z piractwem... to wtedy zobaczycie "niskie ceny" za usługi VOD, abonamenty na TV, ceny albumów itp. :)

 • supervisor, #

  Ostatnim oprogramowaniem idealnym było "Denuvo". Kiedy kolejne?

 • BrumBrumBrum, #

  dla mnie steamingi w porównaniu do oferty i jakości już teraz są za drogie, więc na mnie nie zarabiają, czego wszystkim nam życzę. niech sobie tworzą koalicje, zamiast urealniać ceny lub polepszyć ofertę.

 • Wtyczka, #

  Już wiem jak będą walczyć z piratami...sami będą wrzucać na torrenty filmy i seriale i w ten sposób pozbędą się konkurencji jaką jest piractwo,wtedy nie będzie łamania prawa bo wszystko będzie w sposób legalny robione i nikt ich nie będzie okradał bo sami będą rozdawać nakręcone materiały.Super pomysł a następna będzie branża gier gdzie swoje produkcję też będą za darmo rozdawać i wtedy świat już będzie piękny bo piractwo zniknie i nikt już nic nie będzie kradł przez internet,ta koalicja stworzy utopijny świat darmowych mediów i zniknie największy problem wszechświata będzie jak w bajce bez chciwości wydawców i bez nastoletnich złodziejaszków którzy popełniają tak ogromną zbrodnie jaką jest oglądanie za darmo filmu....poprostu istny raj.

 • owatanka, #

  "Piraci tymczasem stali się coraz bardziej bezczelni, czego dowodem są chociażby ostatnie żądania pieniędzy w zamian za niepublikowanie wykradzionych treści."

  Nie wiem co to ma wspolnego z piratami? chyba ze twierdzisz ze hakerzy to piraci a no to wtedy ok...

 • Marucins, #

  Dla osoba która przyjdzie do biura, wyniesie skrzynkę na której znajduje się jakiś film/serial i wrzuci do sieci, to też pirat.

  Tak samo jak liczą straty. Nieważne że połowa i tak nie zobaczyłaby filmu/serialu - z różnych powodów to i tak liczą że jegomość nabyłby oryginał/poszedł do kina itd...

 • leon-san, #

  Pirat to osoba, która treści pobrane z sieci sprzedaje i na tym zarabia. W pozostałych przypadkach, możemy mówić najwyżej o kopiowaniu, bądź dostępie do nielegalnie uzyskanych treści.

 • Marucins, #

  Spiracona kopia nie równa się utraconej sprzedaży, bo wielu ludzi którzy piracą i tak nie kupiłoby tej samej treści legalnie. Często są to tzw. młodsi użytkownicy, którzy mają mało własnych pieniędzy, a rodzice nie chcą im finansować np. co dwa tygodnie nowej gry w pełnej cenie - a tacy młodzi ludzie mają niską odporność na marketingowy hajp (zresztą, wielu dorosłych tak samo).
  To oczywiście nie usprawiedliwia nikogo, ale piractwo to nie kradzież (nawet prawnie to inna kategoria czynu karalnego). Bardziej szkodliwe niż piractwo jest np. kupowanie Humble Bundli za 1 centa, albo kluczy z G2A wystawionych przez kogoś, kto kupił je skradziona kartą kredytową - bo to wprost przynosi straty twórcom, wydawcom i dystrybutorom.

 • BariGT, #

  WSZYSTKIE pozycje WSZYSTKICH uczestników tej "akcji" dostępne w 1080p na DOWOLNYM urządzeniu w abonamencie za powiedzmy 20$/mc. Komu wtedy jeszcze chciałoby się piracić?

 • Q2hvY2hsaWs2, #

  Ja bym nawet płacił 30 jeżeli by nie było blokad regionalnych.

 • Wtyczka, #

  Każdemu by się chciało bo Piractwo to osobowość człowieka bo niby po co płacić 20 dolców jak można się za to uwalić w sobotę a film i tak za freeko w necie zobaczyć.
  Darmocha przyciąga! i to jest w genach.Może tobie by się nie chciało ale 100 innym tak więc nie ma sensu czy logiki w niskich abonamentach bo piractwo nie zmaleje wzrośnie tylko ilość abonentów.

 • yamata, #

  Zupełna nieprawda. Nikomu by się nie chciało oglądać gówna w niskiej jakości, szukać napisów, albo oglądać z jakimś automatycznym tłumaczeniem, jak ma to samo legalnie w podobnej cenie. Podobnie w przypadku gier, gdzie już teraz można kupić oryginalne tytuły taniej, niż nośniki, na których musisz je nagrać + czas + nagrywarka + szukanie źródła + kilkanaście GB z netu, często limitowanego. Gdzie sens, gdzie logika?

  Oczywiście część ludzi piratuje dla sportu, albo z przkonania. Ale to jest margines i zwykle nie zajmuje się piratowaniem popularnych treści.

  Największym problemem jest pazerność legalnych oferentów płatnych treści, którzy jak NC+ każą ci płacić 14-16 zł za film w SD z dźwiękiem stereo dostępny na 48 godzin w ofercie VOD. To trochę bezczelność w dobie dookólnego dźwięku cyfrowego i materiałów FHD a nawet 4K! Szczęściem coraz więcej ludzi liczy swoje pieniądze dokładniej i inwestuje choćby w Netflixa i takie platformy jak NC+_czy TVP zdechną w bólach. Amen.

 • LwieSerce, #

  @yamata o czym ty gadasz człowieku kto w dzisiejszych czasach wypala gry na nośnikach CD czy DVD lol.... A kto w dzisiejszych czasach kupuje nośniki bd żeby nagrać film... Kupują dyski przenośne które kosztują grosze i tam wszystko sobie nagrywają.w całym necie są filmy w 1080p i 4k nikt nic nie musi szukać bo nawet 5 latek znajdzie.Część ludzi piratuje dla sportu hahahahaha 80% Polaków piraci a marginesem są ludzie którzy coś legalnie kupują wyjdź z krainy fantazji proszę cię.Sam pisałem pracę magisterską na ten temat i na 20 pytanych osób 20 nigdy nic nie kupiło to są realia.

 • hex3n, #

  W Stanach coraz głośniej mówi się o jawny niewolnictwie. Prywatni właściciele więzienia zarabiają krocie biorąc dotacje od państwa. Są tam związki pracowników więzień które są tak silne że lobbują np. Surowsze kary dla posiadaczy/palaczy "trawki" mimo badań potwierdzających że konopie indyjskie są miej szkodliwe od zwykłych papierosów. Tym czasem tak silne środki odurzające jak alkohol nadal są powszechnie dostępne! Jeśli chodzi o rynek tak zwanego "piractwa" to producenci i wydawcy mają tu bardzo szerokie pole do interpretacji i oskarżeń. To co chcę wam uświadomić, to fakt że zawsze będziemy robić coś niezgodnego z prawem a czy Państwo i Korporacje uznają to za karalne czy nie to tylko i wyłącznie ich "widzi mi się". Na koniec dam wam jeden przykład z Australii: Jeśli bardzo zachce się wam siku i zrobi je w "krzaki" a obok będzie przechodzić matka z dzieckiem i zobaczy waszego p****a to możecie zostać oskarżeni o pedofilie i skazani na 10 lat więzienia. Z czasem będzie coraz więcej takich przepisów tylko po to by tresować nas jak małpy i karać dosłownie za wszystko.

 • Q2hvY2hsaWs2, #

  1) widzimisię
  2) Przykład z Australii jest głupi i nijak ma się tematu piractwa. Takich "absurdów" prawnych jest w każdym prawie mnóstwo. I nie oznacza to, że Australijskie więzienia przepełniają obszczymury. Poza tym już w przykładzie, który napisałeś: "możecie zostać oskarżeni" - wszystko się zgadza. Możesz zostać oskarżony, bo matka z dzieckiem, nie ma obowiązku wejść w te krzaki i sprawdzić czy walisz gruchę czy tylko lejesz. Jak się zdarzył choć jeden taki przypadek, że ktoś odsiedział 10 lat za szczanie w krzakach to miał naprawdę pecha i kiepskiego adwokata. Jak dla mnie trzeba być skończonym idiotą, aby podawać takie przykłady jako coś wiążącego w dyskusji.
  3) Posiadanie czegoś bez zgody właściciela od zawsze było czymś karalnym. Gdzieniegdzie odcinali palce albo całe dłonie. W innych miejscach świata nawet zabijali. Nie widzę kompletnie gdzie tu niby ma mieć miejsce jakieś widzimisię? Piractwo komputerowe jest odmianą zwykłej kradzieży. Jako, że dobra są cyfrowe dużo łatwiej je skopiować i pozyskać bez zgody. Nie potrzeba żadnych nakładów środków do tego, jest to szybkie i łatwe, i w miarę anonimowe. W przypadku muzyki nawet ciężko rozpoznać czy coś jest pirackie czy oryginalne, poza samym faktem złapania na gorącym uczynku. Dlatego skala jest też dużo większa niż w przypadku np kradzieży samochodów.
  4) Piractwo jest po prostu naganne moralnie i tyle. Jak ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku powinna spotkać go stosowna kara. Żadne oprogramowanie antypirackie nie powstanie, które mogłoby rozwiązać ten problem. Z tym problemem trzeba walczyć inaczej.
  a) postarać się dotrzeć z legalnymi sposobami do jak najszerszego grona odbiorców - zmiana cen, rezygnacja z regionalizacji itp.
  b) edukować, że piractwo jest złe tak samo jak ubliżanie innym osobom, czy kłamstwo - w obu przypadkach też nie dzieje się, żadna fizyczna krzywda, a tą niefizyczną ciężko wyliczyć
  5) Co do szacunku strat poniesionych przez poszkodowanych piractwem... Jest to bardzo proste:
  a) są to tylko szacunki
  b) są wyliczane na podstawie sprzedaży, predykcji sprzedaży, podaży, popytu i rachunku prawdopodobieństwa
  c) często są zawyżone to fakt, ale póki jedynym twoim argumentem jest "i tak bym nie kupił więc nic nie stracili", morda w kubeł i do szkoły.

 • hex3n, #

  Po twoich wywodach wnioskuję że dzieciak z ciebie i masz bardzo zawężony punkt widzenia. Szkoda że zwykle tacy ludzie odpowiadają na komentarze, które wymagają troszkę więcej myślenia i wyobraźni.

 • Q2hvY2hsaWs2, #

  Spoko, uważaj mnie za kogo chcesz... Widzę masz poklask u frajerni, co uważa, że piractwo jest takie super i bez niego to w ogóle kinematografia byłaby tylko dla wybranych. I tak całe szczęście od Waszego oderwanego od rzeczywistości pitolenia nic się nie zmieni. Wróć do palenia tych swoich konopi indyjskich (jedyna osoba, która mogła podać to jako przykład to ta paląca) już powoli wypalając Ci się resztki szarych komórek. A za dwa dni nie będziesz pamiętał o czym w ogóle dyskutowaliśmy.

  PS. To samo mogę powiedzieć też o Tobie, bo ja chociaż rzeczowo odpowiedziałem w punktach na Twój komentarz. A nie jednym zdaniem o znaczeniu: Nie będę z Tobą gadał, bo mi się nie chce.

 • hex3n, #

  nie jestem ignorantem który próbuje mieć "racniejszą" rację. Nigdy nie paliłem "trawki" To tylko przykład. Polecam ci książkę Samobójstwo supermocarstwa Patrick J. Buchanan. To już nie młode wydawnictwo ale temat jak najbardziej aktualny. Już po 3 rozdziałach zauważysz że te wszystkie przemiany które dzieją się aktualnie w Polsce czy Europie wcześniej miały miejsce w w Stanach Zjednoczonych. Twoja świadomość stanowi twoją wartość. Nie oceniam innych. Cenię sobie argumenty innych ale, jeśli jesteś w pełni dorosłym człowiekiem i piszesz takie bzdury jak powyżej to zawsze będziesz tym, krzyczącym gdzieś z tyłu i nikt nawet nie będzie chciał tego słuchać. Nie musisz pisać monologów by przedstawić swoją opinię. Ważne by ta opinia była racjonalna i przedstawiała jakiekolwiek poparcie w faktach.

 • Q2hvY2hsaWs2, #

  Ale ja nie mówię, że mam większą rację, mówię, że piszesz nie na temat.

 • sn00p, #

  Ty Q2hvY2hsaWs2 chyba naprawdę jesteś bardzo ograniczony? hex3n podaje bardzo rejentalne odwołania do innych dziedzin ale ty nadal nie potrafisz się do tego odnieść. Musisz być bardziej elastyczny w myśleniu bo w przeciwnym razie ciągle będziesz czuł się niedoceniany i nie rozumiany.

 • PIRAT_PL, #

  Wszystko sprowadza się do cen, jeśli twory będą kosztowały na tyle aby większość mogła sobie na nie pozwolić bez rujnowania budżetu domowego to czemu nie.
  Wiele ludzi zrezygnuje z piractwa, jednak zostanie grono które uzna że po co płacić bo tacy ludzie byli są i będą.
  To nieuniknione.

 • vulgary, #

  Netflix w USA kosztuje 10$, przy zarobku ok. 2500$
  Netflix w Polsce kosztuje 11$ (43zł), przy zarobkach ok 600$...
  Kto tu jest piratem?

 • chotnik2, #

  Mało tego, Netflix w Polsce (i generalnie w Europie) nie ma nawet 50% tresci ktora jest dostepna w USA.

 • Sora_, #

  Malo tego, bedac za granica nie masz odstepu do Polskich tresci. Wiec trzeba 'piracic' w postaci VPN'now i proxy.

  Niech zniasa regionalizacje to mozna bedzie zaczac rozmawiac.

  Jestem przeciwny piractwu, chce kupowac legalne tresci, ale...nie moge, po prostu nie mam mozliwosci zakupu towaru ktory mnie interesuje.

  Mam wiec wybor, albo torrenty i spolka albo abstynencja od rozrywki cyfrowej.

  Jak na razie z braku czasu wygrywa to drugie, ale kto na tym traci ? Chyba i ja i oni. Czasami obejzalbym jakis film, ale chce go miec w oryginalnej sciezce dzwiekowej z napisami w jezyku ktory sobie wybralem. O nie...sorry za duzo wymagasz...
  No to idzcie gdzie indziej szukac pieniedzy.

  Cala ta 'walka z piractwem' skonczyla by sie wielkim zwyciestwem przemyslu rozrywkowego gdyby swoja oferte dostosowali do klientow.
  W Polsce nie mieszka zbyt wielu obcokrajowcow, ale reszta Europy to zupelnie inna historia. Populacja jest tak wymieszana ze blokady regionalne sa kompletnie bez sensu.

 • kbrbabzbtb, #

  Argument z du... nie oni odpowiadają za wysokość zarobków w europie wschodniej. Rozumiem, że oni są piratem bo dostarczają Ci usługę, z której możesz lub nie korzystać ;D

 • Raider0001, #

  Mi to wygląda jak wyrafinowana wersja zmowy cenowej, jak chcą by treści były oglądane a nie piracone - niech wpadną na genialny pomysł jakim jest youtube...

 • suntzu, #

  Gdzie branża porno?

 • PITUCH1, #

  Bardzo dobre pytanie, dlaczego oni nigdy się nie skarżą , że ktoś im piraci ???
  bo kurde płacisz 30-50$ na rok i masz wy...... i będzie ci dane !

 • PITUCH1, #

  Piraci tymczasem stali się coraz bardziej bezczelni, ....
  no żart ""

 • przemek1234, #

  Idealne oprogramowanie antypirackie (przynajmniej względem filmów w VOD i trasmisji Live) istnieje! I jest nim NexGuard od Kudelski Group.

  To oprogramowanie podchodzi do tego inaczej, zamiast uniemożliwiać skopiowanie, powoduje że posiadając dostęp do kopii można zidentyfikować, kto zrobił kopię.

  Dekoder telewizji satelitarnej lub kablowej posiada specjalny chip, który służy zdekodowaniu płatnych kanałów. Ten sam chip dokleja do wyjścia obrazu (obojętnie czy HDMI czy SCART/EURO) numer ID karty abonenckiej włożonej do dekodera, po którym nadawca może zidentyfikować osobę, która podpisała umowę o TV.

  Taki steganograficzny przekaz jest niewidoczny dla oka.

  Wg informacji ze strony firmy Kudelskiego, nawet nagrywanie obrazu z TV kamerą słabej jakości, przycięcie obrazu, nagrywanie z analogowego wyjścia, znaczne pogorszenie jakości i tak nie usuwa znaku wodnego i nadawca jest w stanie odczytać ID karty abonenckiej.

  W celu uniknięcia stosowania dekoderów innych niż nadawcy, które nie doklejają znaku wodnego, nadawca może rozważyć parowanie karty z dekoderem.

  W przypadku transmisji internetowej (oficjalnej), doklejany jest ID użytkownika i robi to już serwer streamingowy.

  Nie ma możliwości uniknięcia tego.

  Na pewno takie coś stosuje Netflix. Podobno Cyfrowy Polsat i NC+ też coś takiego mają (tylko nie wiem, czy akurat od tej firmy), ale pewny nie jestem.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap