19 czerwca 2017, Wojciech Kulik

Skuteczne rozpoznawanie obiektów na zdjęciach od Google - API dostępne dla każdego

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: Google Innowacje w firmie, Producenci: Google

Udostępnione ostatnio TensorFlow Object Detection API od Google to sposób na utworzenie skutecznego modelu identyfikacji obiektów na zdjęciach.

TensorFlow to (od niedawna open-source’owy) system uczenia maszynowego Google, który pozwolił tchnąć odrobinę sztucznej inteligencji w różne aplikacje i rozwiązania. W ramach tego systemu udostępniony został nowy Object Detection API, a więc interfejs programistyczny odpowiedzialny za identyfikację obiektów na zdjęciach. Podobno skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

„Opracowujemy nowoczesne, uniwersalne systemy uczenia maszynowego do wizji komputerowej. Nie tylko przyczyniają się one do poprawy naszych produktów i usług, ale też pobudzają postępy w środowisku badawczym. Tworzenie dokładnych modeli, które potrafią lokalizować i identyfikować liczne obiekty na jednym obrazie, to ogromne wyzwanie, a my inwestujemy w nie mnóstwo czasu” – czytamy we wpisie na blogu Google.

Google’owski system identyfikacji obiektów kilka razy udowodnił już swoją skuteczność. Każdego dnia zresztą możemy korzystać z jego owoców, czy to podczas wyszukiwania obrazów podobnych wizualnie w Google Grafika, czy też wpisując adres domu w Mapach (a konkretnie w Street View). Teraz TensorFlow Object Detection API został udostępniony publicznie, by wszyscy chętni mogli skutecznie tworzyć i rozwijać modele detekcji obiektów.

Zainteresowanych odsyłamy na githuba.

Źródło: TechCrunch, Google Research Blog

Komentarze

 • Iras89, #

  TensorFlow Object Detection API wersja z 2029 roku ;)

  https://www.youtube.com/watch?v=YvRb9jZ9wFk

 • ogotay76, #

  Takie też było moje pierwsze skojarzenie podczas czytania artykułu :D

 • BrumBrumBrum, #

  zarąbiste porównanie, i to z przed tylu lat :D

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap