19 czerwca 2017, Wojciech Kulik

Parlament Europejski walczy o prywatność użytkowników w sieci

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet Bezpieczeństwo, Tematyka: Prywatność Szyfrowanie Bezpieczeństwo w firmie Ochrona danych

LIBE proponuje, by każda forma komunikacji elektronicznej była zabezpieczana przed nieautoryzowanym dostępem za pomocą szyfrowania end-to-end.

Respektowanie prywatności i ochrona danych konsumentów w komunikacji elektronicznej – oto, do czego dąży i co uregulować chce Parlament Europejski, a konkretnie jego Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Innymi słowy, dąży się do poprawy bezpieczeństwa i zapewniania prywatności w Internecie

LIBE opublikowała szkic projektu dotyczącego wdrożenia szyfrowania we wszystkich formach elektronicznej komunikacji. Według komisji w wyniku gwałtownego rozwoju technologii nie dopilnowano kwestii bezpieczeństwa, co doprowadziło do „niespójnej lub niewystarczająco skutecznej ochrony prywatności”. Jakie proponuje rozwiązanie?

Szyfrowanie end-to-end narzucone z góry?

Komisja chce wprowadzenia szyfrowania i tym samym chronienia przed wglądem przez osoby trzecie każdej formy komunikacji elektronicznej. Wymienia tutaj: połączenia telefoniczne, dostęp do Internetu, aplikacje komunikatorów internetowych, pocztę elektroniczną, internetowe połączenia telefoniczne i przesyłanie wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Proponuje się szyfrowanie end-to-end, polegające na zakodowaniu wiadomości u nadawcy i odkodowaniu jej dopiero u odbiorcy, co uniemożliwia przejęcie jej treści „po drodze”. Miałoby ono być gwarantowane przez usługodawców. 

Jaka jest motywacja LIBE?

Brak szyfrowania powoduje zdaniem LIBE „możliwość ujawnienia wysoce poufnych informacji” o konkretnych osobach, takich jak dane medyczne, preferencje seksualne czy poglądy polityczne. Zarazem prowadzi do ograniczenia innych podstawowych praw, jak swoboda wypowiedzi.

Ta wiadomość z pewnością może być zaskakująca. Wszak w ostatnim czasie mówiło się głównie o ułatwieniu uzyskiwania wglądu do prywatnej korespondencji, dzięki czemu można by skuteczniej przeciwdziałać terroryzmowi. 

Inni wietrzą w tym jednak podstęp, sugerując, że Unia Europejska nakaże stosowanie własnych mechanizmów szyfrujących, które służby specjalne będą mogły obejść. Jeśli tak, to pozostaje mieć nadzieję, że będą one potrafiły lepiej zachować swoje narzędzia dla siebie niż CIA i NSA.

Źródło: SC Magazine UK. Foto: kaboompics/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Arek9182, #

  Odwracanie kota ogonem. Czyli niebieska komuna robi wszystko, żeby ograniczyć wolność w sieci tylko pod przykrywką intencji odwrotnej.
  Na naszych oczach przez ostatni czas pada ostatni bastion i jedyne wolne media.
  Ludzie oddali za frajer prywatnosc najpierw na fb a za chwile rzad pod przykrywka jak zwykle bezpieczenstwa, zabierze reszte wolnosci.
  Bedziesz pan podsluchiwany 24/h, zapisywane bedzie kazde Pana poczynanie: zainteresowania, co robisz w wolnym czasie i w pracy...
  Brawo.

 • sabaru, #

  I tak cię będą śledzić 24/7 jak będą chcieli, a ty nawet nie będziesz wiedział kiedy, jak, gdzie i dlaczego. Jak nie chcesz być śledzony to wywal komputer, telefon i wszystko co ma dostęp do sieci. Najlepiej pozbądź się całej elektroniki z domu. A jeszcze lepiej jak odetniesz się od społeczeństwa i zamieszkasz w lesie w szałasie.

  Swoją drogą nikt nikogo nie zmusza żeby mieć konto na fb czy innych tego typu stronach. Ludzie wręcz sami i to dobrowolnie chwalą się tym co mają, co robią itd. Niektórzy to nawet całe swe życie na takich stronach swoje dokumentują.

 • .Alx., #

  Ludzie mają pełne prawo korzystać z wszelkich technologii jak i portali społecznościowych i wcale to nie oznacza, że mają być inwigilowani jak przestępcy !

 • Pavilon, #

  dobre. zacznij od rozmowy z fb lub Google.

  chcesz pryatnosci to tak jak wyzej napisane. szalas i w gory najlepiej by przypadkowi zbieracze runa lesnego nie zaklocili twojej prywatnosci

 • BrumBrumBrum, #

  to nie znaczy że mamy się temu poddać i beczeć w kącie.

 • jacy4, #

  Zapomnieli dodać że wymuszona będzie furtka dla służb żeby można było w łatwy sposób dostać sie do wszystkich wysyłanych informacji.

 • darioz, #

  Powinni przede wszystkim muszą walczyć o tylnie furtki we wszelkich programach i urządzeniach elektronicznych podpiętych do internetu ale i nie tylko, bo inne urządzenia które nie są w żaden sposób podłączone do sieci też są wykorzystywane przez terrorystów i przestępców do siania terroru i prowadzenia innej działalności przestępczej.
  Trzeba wprowadzić prawo że wszelkie urządzenia od domowych po przemysłowych na terenie całej Unii będą miały tylnie furtki a te które nie spełnią norm będą zakazane. A tym którzy będą je sprowadzać i próbować sprzedawać będzie grozić do 25 lat więzienia.
  Czas skończyć z tym szaleństwem prywatności! Ten kto nie ma nic do ukrycia nie ma się czego obawiać, bo służb nie interesuje że przeciętny Kowalski ogląda filmy XXX wieczorami!

 • Snack3rS7PL, #

  "Jeśli tak, to pozostaje mieć nadzieję, że będą one potrafiły lepiej zachować swoje narzędzia dla siebie niż CIA i NSA." To jest wg Was jakieś pocieszenie!? Co to za święte krowy jakieś?!

 • BluePandoraBox, #

  tak, gdyż nie chodzi o obywateli a o urzędasów by nie wyciekło jak dostali łapówkę albo uzgadniają wyniki wyborów i kto jaki stołek dostanie grubo przed wyborami

  przestańcie się łudzić że chodzi o nas, nie bądźcie tacy naiwni

 • pongo, #

  Widzę że kolega/koleżanka jest fanem/ką spiskowych teorii dziejów.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap