13 grudnia 2017, Michał Grązka

Polecane gry planszowe - TOP 10

Kategoria: Gry Gry planszowe, Tematyka: Najlepsze produkty CDP Prezent pod choinkę Wydawnictwo REBEL, Producenci: Wydawnictwo REBEL

Święta tuż, tuż. Gry planszowe to świetny pomysł na prezent. Ale nawet jeśli nie planujemy nikogo nimi obdarować, to przydadzą się podczas rodzinnych spotkań.

Szykuje się parę dni wolnego? Pewnie, można odpocząć od ludzi w pracy i szkole, zalec w fotelu z padem w ręce i włączyć Xbox One czy PlayStation 4. Ale o ile bardziej emocjonująco będzie rywalizować z kimś w trybie wieloosobowym. Idąc krok dalej, można pozwolić sobie na „multiplayer w cztery oczy”, do tego bez prądu.

Gry planszowe to świetna okazja do urozmaicenia spotkań towarzyskich. Wśród ogromu produkcji znajdzie się coś zarówno dla laików, jak i zaawansowanych graczy. Jedno jest pewne – nie braknie rywalizacji, emocji i okazji do śmiechu. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje najlepszych produkcji, które doskonale sprawdzą się w gronie znajomych czy przy rodzinnym stole.

Oto polecane gry planszowe

 

Dobble Star Wars

90% Ocena benchmark.pl

Znasz choć trochę Gwiezdne Wojny? Więc pewnie odróżnisz C-3PO od R2-D2, a Szturmowca od Wookiego? Że co, że to banalne? To spróbuj teraz znaleźć te same symbole na dwóch kartach i to pod presją czasu.

Dobble to genialny patent, który sprawdza się w każdym uniwersum i szacie graficznej. Choć początkowo ciężko w to uwierzyć, to jeśli weźmiemy dowolne dwie z 55 kart, na każdej parze będzie się powtarzał dokładnie jeden symbol graficzny. W przypadku Dobble Star Wars będą to między innymi: Jar-Jar Binks, Darth Maul, Darth Vader, czy droidy.

Choć każdorazowo celem gracza jest odnalezienie wspólnego obrazka na dwóch kartach, to zabawa ta nie znudzi się przez bardzo długi czas. W instrukcji zawarto pięć mini-gier, a wytrwali gracze mogą rozpisać cały turniej, z punktacją w każdym wariancie.

Nie wiecie co powinno znaleźć się w skarpecie lub pod choinką u fana Gwiezdnych Wojen? No, to teraz już wiecie! Tylko potem nie zdziwcie się, gdy przy stole będziecie ciągle słyszeć: „Eeej, to nie fair, tu na pewno nie ma dwóch symboli! A nie, czekaj, to przecież Chewbacca!”.

Ważne dane:
Liczba graczy:
2-8
Wiek:
6+
Czas rozgrywki:
10-15 min.

Pełna specyfikacja

Tajniacy Duet

90% Ocena benchmark.pl

Nadszedł czas, żeby tajni agenci sprawdzili, czy znają się na tyle dobrze, żeby porozumiewać się szyfrem. Nie ma do tego lepszej sposobności, niż zabawa w kooperacyjną grę Tajniacy.

Zadaniem dwóch osób będzie przekazanie sobie nawzajem kryptonimów rozsianych po mieście współpracowników, jednak tak, żeby nie mówić o nich dosłownie, ani żeby przypadkiem nie skontaktować się z zabójcą.

Pomyślmy… po Pradze kręci się Baleron i Zapiekanka, więc „jedzenie” będzie dobrym skojarzeniem. Tylko jak sprawić, żeby partner wskazał też na towarzysza o kryptonimie „Boks” i przy tym nie nadział się na złowrogiego „Słoika”? Chyba potrzeba będzie więcej wskazówek, a czas tyka nieubłaganie.

Tajniacy Duet pozwalają na zaciekłe dyskusje nawet po zakończeniu rozgrywki. Mnogość kart i ich losowe rozmieszczenie na stole zapewniają długie godziny zabawy. Co więcej, nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby do zabawy w tę specjalną, dwuosobową edycję popularnych Tajniaków, zaprosić także większe grono znajomych.

Po połączeniu z innymi wersjami gry „Tajniacy” otrzymamy szerszą talię, dzięki czemu nigdy nie będzie dwóch takich samych rund, a drużyny będą mogły ze sobą walczyć, zamiast współpracować. Dzięki temu każde spotkanie towarzyskie nabierze nowego wymiaru emocji i rywalizacji. Zasady są banalnie proste, więc do partii uda się namówić zarówno planszówkego maniaka, jak i kompletnego laika, który z gier zna tylko chińczyka.

Ważne dane:
Liczba graczy:
2
Wiek:
14+
Czas rozgrywki:
15 min.

Pełna specyfikacja

Neuroshima Hex

90% Ocena benchmark.pl

Szachy są dla Ciebie zbyt surowe i powtarzalne? Świetnie trafiłeś, Neuroshima Hex to też pojedynek zbijających się pionków na planszy, jednak w świetnej oprawie, z ogromnym zróżnicowaniem rozgrywki i dostępnością rozmaitych taktyk.

Autorzy polskiego systemu RPG Neuroshima przenieśli na planszę nie tylko postapokaliptyczny świat, w którym ludzie walczą z mutantami i maszynami. Znajdzie się tu też miejsce na bohaterów, armie, a także punkty inicjatywy, obrażeń i wytrzymałości jednostek. Wszystko to w przystępnej formie, która pozwoli na wejście do gry już po kilkunastu minutach.

Neuroshima Hex to jedna z tych produkcji, które łatwo zrozumieć, ale ciężko opanować do perfekcji. Jesteś początkującym graczem? Świetnie, kolejne losowane żetony będą dla Ciebie niespodzianką, ale na pewno wykorzystasz ich atuty tak, żeby uderzyć przeciwnika tam, gdzie zaboli najbardziej.

Masz już pewne obycie po kilkunastu starciach? Więc zapewne wybrałeś ulubioną armię i taktyki, dobrze wiesz też, jakich sztuczek będę próbował użyć, wybierając przeciw Tobie inne oddziały. A może uważasz się za Heksowego mistrza? No to rozumiem, że już w połowie rozgrywki będziesz dokładnie wiedział jakie postacie zostały w moim stosie i przygotujesz odpowiednią kontrę? W każdym z tych wariantów gwarantowana jest świetna zabawa, ogrom możliwości i niepowtarzalna rozgrywka w każdej rundzie.

Jeśli po wielu stoczonych bitwach znudzą Ci się cztery zróżnicowane, podstawowe armie, warto pamiętać – dostępnych jest 12 dodatkowych zestawów. Każdy z nich to nowe, odmienne zasady, dzięki którym styl prowadzonych potyczek może ulec diametralnym zmianom.

Ważne dane:
Liczba graczy:
2-4
Wiek:
10+
Czas rozgrywki:
30-90 min.

Pełna specyfikacja

Metropolia

90% Ocena benchmark.pl

Pamiętasz czasy Eurobusinessu? Pewnie, że gra była banalna i zależała głównie od szczęścia, ale to wrażenie, kiedy ktoś stanął w Wiedniu, w którym dopiero co postawiłeś hotel… bezcenne! No to co, gotowy? Rozkładamy Metropolię? To może ja rzucę kostką… ale zaraz, jak to? To co z tego, że masz w swoim mieście pizzerię? Mam Ci płacić tylko dlatego, że rzuciłem 7?

Metropolia to pozornie prosta karcianka opakowana w koncept rozbudowy miasta o kolejne budynki. Każdy z nich ma swoje właściwości specjalne, dzięki którym możemy w rozmaity sposób zarabiać pieniądze bądź wpływać na sytuację na stole. Co więcej, są one aktywowane przez różne wyniki rzutów kością. Gracze będą więc starali się stworzyć tak przemyślane miasto, żeby przy każdym wyniku, w każdej rundzie coś będzie się działo.

Biorąc pod uwagę, że kart jest tu bardzo dużo, żadna metropolia nie będzie taka sama. Nie wspominając już o losowości wynikającej z samych rzutów. Emocje, kombinacje, losowość i negatywna interakcja – to czynniki, które rozruszają każde spotkanie towarzyskie.

Ważne dane:
Liczba graczy:
2-4
Wiek:
8+
Czas rozgrywki:
30 min.

Pełna specyfikacja

Agricola

90% Ocena benchmark.pl

Niełatwo jest zbudować od podstaw prężnie działające gospodarstwo. Tu trzeba pilnować upraw, tam budować zagrody dla zwierząt. Do tego im więcej rąk do pracy, tym więcej jedzenia trzeba włożyć do garnka… Szkoda gadać, taka mordęga. No, chyba że robimy to wszystko w ramach rozgrywki w Agricolę – wtedy jest to sama przyjemność, okraszona sporą dawką planowania i rywalizacji.

Jeśli obce jest Ci pojęcie „worker placement”, musisz spróbować sił w tej produkcji. To sztandarowy przedstawiciel tego gatunku, w którym gracze kolejno stawiają swoje piony na polach akcji, przy okazji zajmując je na całą rundę. Warto więc z góry zaplanować przynajmniej kilka wariantów ruchu, bo nigdy nie wiesz co zablokują Twoi przeciwnicy. Początkowo może to brzmieć skomplikowanie, ale wcale takie nie jest.

Zasady gry da się wytłumaczyć w ciągu 15 minut, ale możliwości jest tu cały ogrom. Wszystko dlatego, że Agricola to naprawdę potężna produkcja, a pudełko z grą jest jednym z najcięższych, jakie miałem w ręku. Świetne wydanie z estetycznymi ilustracjami, dobra jakość wykonania i pokaźna ilość elementów sprawiają, że to świetna pozycja, nadająca się też dla tych, którzy stronią od „ciężkich” klimatów.

Ważne dane:
Liczba graczy:
1-4
Wiek:
12+
Czas rozgrywki:
90 min.

Pełna specyfikacja

Wysokie napięcie

90% Ocena benchmark.pl

Jeśli czujesz, że w rywalizacji chodzi przede wszystkim o chłodne kalkulacje, właśnie znalazłeś grę idealną dla siebie. W Wysokim napięciu podstawowym celem jest umiejętne zarządzanie zasobami. Każdy z graczy musi kupować i zasilać kolejne elektrownie, by stworzyć jak najrozleglejszą sieć energetyczną na mapie.

Dodajmy do tego zmieniające się ceny na rynku surowców, licytację kolejnych budynków i końcowe rundy, w których każdy punkt jest na wagę złota. W efekcie otrzymujemy pozycję w sam raz dopasowaną do graczy, którzy na bieżąco porównują swój stan konta i przeciwników, rozpatrują możliwe warianty i szukają najodpowiedniejszej ścieżki rozwoju.

Nie bójcie się jednak – gra sama w sobie nie jest skomplikowana i jeśli zechcecie grać w gronie osób, które luźno traktują planszówkowe spotkania, Wysokie napięcie świetnie się do tego nada. Tematyka jest dość przystępna, a zasady proste do wytłumaczenia. Dalszy stopień zaciekłości pojedynków zależy tylko od Was – tak jak to, czy napięcie rywalizacji będzie ledwo wyczuwalne, czy wręcz gracze będą ciskać w siebie burzowymi piorunami.

Ważne dane:
Liczba graczy:
2-6
Wiek:
12+
Czas rozgrywki:
60-90 min.

Pełna specyfikacja

Catan

90% Ocena benchmark.pl

Ten tytuł to wręcz legenda nowoczesnych planszówek. Niegdyś znany jako „Osadnicy z Catanu”, obecnie widnieje na sklepowych półkach jako „Catan”. Gra, która doczekała się kilku wydań fizycznych, a także wersji mobilnej i takiej dostępnej z poziomu przeglądarki. Produkcja, w którą rozgrywa się mistrzostwa – zarówno Polski, jak i Europy. Jeśli to nie starczy za rekomendację, czytajcie dalej.

Zasady Catan są niezwykle proste – na losowo rozłożonej wyspie z surowcami budujemy drogi i osady w taki sposób, aby wyniki na kościach dały nam możliwie wysokie szanse na dociągnięcie kart. Z ich pomocą stawiamy kolejne budynki lub rzucamy kłody pod nogi rywalom.

Spora dawka losowości w połączeniu z dużą rolą, jaką odgrywa statystyka sprawiają, że każda partia jest niepowtarzalna. Obowiązują tu pewne uniwersalne strategie, jednak szczegółowe taktyki trzeba dopasowywać „w locie”.

Dziesiątki lub nawet setki interesujących partii to pewnik, a gdyby tego było mało, więcej zabawy zapewnią wydane dodatki. Nie gwarantujemy jednak, że przyjaciele nie obrażą się na Ciebie, jeśli nie będziesz chciał oddać im dwóch kart gliny za ich kartę owcy, gdy będą chcieli postawić kolejną drogę na handlowym szlaku. Jest to jednak ryzyko, jakie warto podjąć, bo „Catan” to dobra zabawa dla każdego.

Ważne dane:
Liczba graczy:
3-4
Wiek:
10+
Czas rozgrywki:
45-60 min.

Pełna specyfikacja

Taboo

90% Ocena benchmark.pl

Potrafisz owijać w bawełnę i mówić o rzeczach na okrętkę? Świetnie, w takim razie Taboo jest w sam raz dla Ciebie! Twoim zadaniem będzie przekazanie swojej drużynie jak największej ilości haseł, jednak bez wypowiadania określonych słów. Uwaga, przeciwnicy czają się na Twój błąd i jeśli choćby wspomnisz dowolne ze słów tabu, tracicie punkt.

Wydaje Ci się to proste? No to spróbuj zmusić członka zespołu do odgadnięcia wyrazu „skafander”, nie podając przy tym określeń: ubranie, kurtka, kombinezon, nurek, kosmonauta. Do tego wszystkiego emocji dodaje klepsydra, w której piasek przesypuje się znacznie szybciej, niż myślałeś.

Taboo to fantastyczny tytuł na imprezy i spotkania w większym gronie. Abstrakcyjne skojarzenia są tu na porządku dziennym, a to z kolei nierzadko budzi salwy śmiechu. Do tego ogromna ilość dwustronnie zadrukowanych kart sprawia, że hasła bardzo długo nie staną się „ograne” i każda kolejna runda może być zaskakująca zarówno dla Ciebie, jak i Twoich sojuszników, głowiących się nad płynącym potokiem słów.

Ważne dane:
Liczba graczy:
4-12
Wiek:
13+
Czas rozgrywki:
15-90 min.

Pełna specyfikacja

Carcassonne

90% Ocena benchmark.pl

Carcasonne to jeden, fantastyczny patent, który napędza kolejne zasady i olbrzymią pulę dodatków. Gracze muszą kolejno dobierać kwadratowe kafle i dokładać je do już istniejących tak, aby stworzyć mapę krainy. Rozbudowywanie dróg, miast czy pól zwiększa naszą zdobycz punktową. Jednak poza dbaniem o swój sukces, warto myśleć też o tym gdzie dołożyć kartonik, by zablokować posunięcia konkurentów.

Proste zasady połączone z przyjemną szatą graficzną sprawiają, że Carcasonne jest relaksujące i chętnie się do niego wraca. Do zabawy mogą dołączyć się także najmłodsi, wybierając prostszy wariant gry lub zwyczajnie bawiąc się w układanie kolejnych kafli tak, aby tworzyły pełny obraz królestwa.

Choć zabawa w podstawową wersję Carcasonne jest sama w sobie niesamowicie wciągająca, to grę można wielokrotnie rozszerzać. Każdy, kto potrzebuje większego skomplikowania może dokupić dodatki, wprowadzające nowe kafle, pionki i warianty punktacji. Jedno jest pewne – jeśli raz wkręcisz się w Carcassonne, nie będziesz mógł się od niego oderwać.

Ważne dane:
Liczba graczy:
2-5
Wiek:
8+
Czas rozgrywki:
30-45 min.

Pełna specyfikacja

Terraformacja Marsa

90% Ocena benchmark.pl

Czy po seansie filmu Marsjanin zasadziłeś w ogródku ziemniaki, wyobrażając sobie, że jesteś na nieprzyjaznym lądzie? No to czas spróbować swoich sił w zasiedlaniu Czerwonej Planety w nieco innej, planszówkowej formie.

Gra Terraformacja Marsa już samym tytułem zdradza wszystko, co będą musieli zrobić gracze. Każdy z nich stanie na czele potężnej korporacji, która postara się sprawić, żeby ludzkość zyskała nowy dom. Ziemia zaczyna się bowiem przeludniać. By jednak Mars stał się możliwy do życia wcześniej trzeba będzie zadbać o odpowiednią atmosferę, temperaturę i nawodnienie.

Jak widać roboty jest w tej planszówce sporo, więc raczej nikomu nie będzie się tu nudziło. Ogrom opcji, kart do zagrania, ścieżek rozwoju i taktyk prowadzących do zwycięstwa może nawet początkowo przytłoczyć. Jednak już pierwsza partia pokazuje, że każde półtorej godziny spędzone nad planszą będą niezmiernie satysfakcjonujące. Co ciekawe, instrukcja przewiduje wariant jednoosobowy, w którym zmierzymy się z upływającym czasem, przystosowując Marsa dla przyszłych pokoleń.

Terraformacja Marsa nie bez powodu wygrała plebiscyt Gra Roku 2017, zgarniając również tytuł Gra Roku Zaawansowana. Czas, żebyś i Ty przekonał się dlaczego chwalą ją setki miłośników planszówek.

Ważne dane:
Liczba graczy:
1-5
Wiek:
12+
Czas rozgrywki:
90-120 min.

Pełna specyfikacja

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.